Mektup Yaz

Mektup Yaz

Cezaevine Mektup Yaz

Günümüzde eskisi kadar kullanılmıyor olsa da aslında mektup kullanmayı tercih eden insanların sayısında ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Özellikle iletişim kurmaktan ziyade bir nostaljiyi yaşatmak adına atılan adımların sonucunda mektup kullanımında ki artı “Mektup arkadaşı” sisteminin sık sık dile getirilmesi sayesinde de oldukça yoğun bir şekilde ilgi görmektedir.

Bununla birlikte yapılan araştırmalar sonucunda insanların mektup yazarken duygularını daha iyi dile getirdiğini belirtmişlerdir. Özellikle son dönemde iletişim aracı olarak telefonların kullanılmasından dolayı insanlar karşısındakiyle konuşurken bir anlık öfke ya da üzüntü durumlarında aslında ağızlarından çıkmasını istemedikleri birçok kelimenin çıktığını görmektedir. Bu durum mektup yazımında olmadığından dolayı insanların duygularını daha sakin ve düşünerek kaleme aldıklarından dolayı daha samimi bir şekilde yazım işlemi gerçekleşebilmektedir.

Mektup yazımı günümüzde oldukça az kullanılıyor olmasına rağmen özellikle cezaevine giren kişiler tarafından oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Bu devamlılık hem kendilerinin yazdığı hem de kendilerine yazılan mektuplarla sürmektedir. Cezaevinde olan mahkûmlar için mektup gönderimi ya da kendilerine mektup yazılması oldukça önemli bir durumdur. Çünkü cezaevinde ki mahkûmların dışarıda ki insanlar gibi diledikleri zaman iletişim kurma özgürlükleri bulunmamaktadır. Bundan dolayı kendilerine yazılan mektupları istedikleri zaman okuyarak kendilerinde zaman zaman oluşan boşluğu doldurmaya gayret etmektedirler.

Cezaevinde ki mahkûmlara yazılan mektuplar, onlara cezalarını çekmelerinde yardımcı olurken ayrıca dışarıdan bilgi alma kaynağı olarak da değerlendirilebilir. Bundan dolayı mahkûm yakınınıza mektup gönderirken onu üzüntüye sokan, sıkıntı verebilecek ve psikolojisinde ani değişiklikler oluşturabilecek haberlerin mektupta yazılmaması önemlidir. Bu gibi haberler ve durumların yazılmasının yerine daha umut verici ve hayatı sevdirici kelimelerin yazılması hem mahkûmun psikolojisinde olumlu etki yapacak hem de bir an önce cezasını bitirip dışarıya çıkma arzusu doğuracaktır. Bu da onun cezaevinde olaylara karışmasının önüne geçmek için gerekli bir durum olduğu kadar aynı zamanda dışarıya çıktığında kendisine yeni bir hayat kurabilmek adına sağlam bir dayanak olması noktasında önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir. Bundan dolayı mahkûm bir yakınınız varsa ona sık sık mektup yazarak hayatın güzelliklerinden bahsetmeniz oldukça önemlidir.